معرفی نرم افزار کتیا (Catia)

نرم افزار کتیا قوی‌ترین و بهترین نرم‌افزار در زمینه‌ طراحی و ساخت به کمک رایانه یا CAD/CAM

پرکاربردترین نرم افزار مهندسی کشور

رابط گرافیکی قوی، هوشمندی در به کارگیری دستورات، امکان اتصال به دستگاه‌های CNC، ساخت مدل‌های مرکب و پیچیده از سطوح و حجم، محیط کاربری آسان (User Friendly)

آموزش طراحی محصول در کمترین زمان و با ساده ترین روش

آموزش تخصصی، پروژه محور و کاربردی، مدل یادگیری دستورات بدون فراموشی

نرم افزار کتیا (CATIA: Computer Aided Three-Dimensional Interactive Application)، یکی از قویترین نرم‌افزار‌های طراحی، تولید و تحلیل به کمک کامپیوتر(CAD/CAM/CAE) است که شرکت فرانسوی Dassault Systems، در سال 1977 تولید کرده و جزء بهترین و قدرتمندترین نرم‌افزارهای طراحی و ساخت به شمار می‌رود.

CAD مخفف Computer Aided Design به معنای طراحی به کمک رایانه و CAM مخفف Computer Aided Manufacturing به معنای ساخت به کمک رایانه است.

استفاده از کامپیوتر در فرایند طراحی، عبارت است از مدل کردن نمونه در فضای نرم افزار که این کار باعث کمک های زیادی از جمله افزایش دقت در طراحی، کاهش زمان و افزایش سرعت طراحی، کاهش هزینه ها و افزایش کیفیت محصول میشود.

قابلیت های زیاد سیستم های CAD/CAM باعث شده است تا روز به روز صاحبان صنایع و طراحان، گرایش بیشتری به سمت آنها داشته باشند.

نرم افزار کتیا را می‌توان قوی‌ترین و بهترین نرم‌افزار در زمینه‌ طراحی و ساخت به کمک رایانه یا CAD/CAM دانست. همچنین این نرم‌افزار به همراه نرم‌افزار مکمل خود یعنی نرم افزار آباکوس، در مهندسی و تحلیل به کمک رایانه یا CAE (Computer Aided Engineering) جزء پرکاربردترین‌ها به حساب می‌آید.

شرکت های مهم دنیا همچون ,Ford ,Hyundai, Renault, Honda, General Motors Nissan, Fiat , Peugeot  Citroen, Daimler Chrysler , Volkswagen, TOYOTA, به دلیل ویژگی‌های بسیار زیاد نرم‌افزار کتیا از جمله رابط گرافیکی قوی، هوشمندی در به کارگیری دستورات، امکان اتصال به دستگاه‌های CNC، ساخت مدل‌های مرکب و پیچیده از سطوح و حجم و در عین حال محیط کاربری آسان (User Friendly)، از این نرم‌افزار استفاده می‌کنند.

در ایران نیز این نرم افزار ابتدا توسط شرکت های خودروسازی ایران خودرو و سایپا خریداری شد. پس از یادگیری این نرم افزار توسط مهندسین این شرکت ها، این نرم افزار به عنوان محبوب ترین نرم افزار مهندسی کشور در میان مهندسین و دانشجویان تبدیل شد، به طوری که هم اکنون از این نرم افزار در صنایع مختلف نظیر صنایع هوافضا (هواپیما سازی)، دریائی، عمرانی، خودروسازی، طراحی سازه، ادوات صنعتی، کارخانجات لوازم خانگی و … استفاده می شود.

یک قابلیت مهم و قابل توجه دیگر این نرم افزار پارامتریک بودن آن است. بر این اساس درخت حافظه ای در نرم افزار  وجود دارد که تمام عملیات اعمال شده در روند طراحی را در خود ذخیره خواهد کرد. اینگونه هر زمان که تصمیم بگیرید می توانید عملیاتی که در گذشته انجام گرفته است را ویرایش کنید که متناسب با آن اجزاء و قسمت های دیگر نیز اصلاح خواهند شد.

این قابلیت برای شرکت هایی که کار طراحی آنها براساس خواسته مشتری تغییر می کند ولی راستای محصولشان ثابت می ماند خیلی مفید است . امکان دیگری که قدرت این نرم افزار را به حد اعلای خود می رساند متصل بودن فایلهای استخراج شده به همدیگر است.

بعنوان مثال می توان به سادگی از یک مدل سه بعدی نقشه دو بعدی را استخراج کرده و با هر تغییر در مدل 3بعدی، نقشه، اجزاء مونتاژ شده و تمامی قسمت های دیگر را به راحتی بروزرسانی یا UPDATE نمود.

برای یادگیری سریع نرم‌افزار کتیا به صورت پروژه محور و کاربردی در صنعت پکیج ویژه آموزش مقدماتی کتیا مدرس دکترمحمدرضا فوده پیشنهاد می‌شود.

۶۸,۰۰۰تومان
رایگان
۰تومان
۶۸,۰۰۰تومان
رایگان
۰تومان
رایگان
۶۸,۰۰۰تومان
رایگان
۰تومان